Rizika a revize
FVE

Hero Image

rizika fve

je lepší být připraven

Solární fotovoltaické elektrárny (FVE) budou s velkou pravděpodobností hrát v energetice čím dál větší roli. I přesto, že fotovoltaika patří mezi bezpečné technologie, určitá požární rizika v tomto oboru existují. V této publikaci vás proto seznámíme se základními bezpečnostními riziky FVE, statistikami požárů v ČR a základní požární prevencí.

Při správné instalaci a pravidelné údržbě je fotovoltaika naprosto bezpečná technologie.

Možná vás to překvapí, ale výše uvedená citace nepochází z webu prodejce fotovoltaiky, ale najdete ji na oficiálních stránkách Hasičského záchranného sboru České republiky.

Potenciální rizika fotovoltaických
systémů a jejich ochrana

Spalování a znečištění vzduchu

Některé součásti fotovoltaických systémů jsou hořlavé, neboť obsahují polymery. Například: fólie s EVA a polymerové zadní díly modulů, polymery v kabeláži, rozvodné skříně a měniče. Při požáru a po něm může fotovoltaický systém produkovat emise tekuté, pevné i plynné. Pro lidi nepředstavují vzhledem k nízkým koncentracím nebezpečných látek ve fotovoltaických systémech nebezpečí. Pokud jsou však součástí systému moduly obsahující nánosy olova (c-Si), kadmia nebo selenu, mohou při zásahu přijít do styku s nebezpečnými kovy hasiči.

Posunutí a pády

Prostorová omezenost a nepřístupnost střech s fotovoltaickými systémy může být příčinou uklouznutí a pádů. Ochrana: konstruovat lávky určité šířky a nepohybovat se na krajích střech, značit elektrické kabely, uchovávat a aktualizovat výkresovou dokumentaci jejich rozvodů

Zborcení konstrukce

Fotovoltaické systémy zatěžují střešní konstrukci a může dojít ke zborcení střechy. Toto nebezpečí se zvyšuje oslabením nosných prvků při požáru. Moduly mohou při požáru padat a ohrozit osoby v domě i zasahující hasiče. Ochrana: opatrnost při koncipování konstrukce, podle potřeby konzultace se statikem,informovanost hasičů o fotovoltaickém systému na střeše

Oblouková porucha, závada uzemnění

Součástí fotovoltaických systémů jsou moduly s vysokým stejnosměrným napětím, na nichž mohou v případě závady vznikat nesamozhášecí oblouky. Oblouk trvá do vypnutí proudu nebo oddálení kontaktů. Vlivem těchto oblouků může docházet k rozpájení kontaktů na modulech nebo v elektroinstalaci modulů. Horší kvalita rozvodných skříní s nestabilními kabelovými spoji a netěsnosti skříně mohou být příčinou koroze nebo nedostatečného odvodu tepla. Oblouková porucha může vznikat také kvůli nedostatečně kvalitním diodám. Dalším rizikem mohou být nestejně zapojené vodiče konektorů různých výrobců. Intenzivním zahříváním některých součástí se může značně zvyšovat elektrický přechodový odpor.

Nebezpečí úrazu elektrickým proudem

Fotovoltaické moduly za dostatečně silného působení světla produkují elektřinu. Platí to i pro umělé světlo například z halogenových lamp a fotovoltaické systémy mohou být elektricky nebezpečné. Totéž ohrožení platí při působení světla vznikajícího blízkým požárem. I poškozené moduly mohou produkovat proud, který může ohrozit hasiče a osoby zasahující při lokalizaci požáru. Zkoušky UL ukazují, že i po poškození způsobeném teplem nebo ohněm produkuje 60 % modulů proud.

Co můžete udělat navíc pro bezpečnost?

Díky prevenci snížíte možná rizika na naprosté minimum. A kdyby se, nedejbože, přeci jen něco neočekávaného událo, je tu pojištění majetku.

Pravidelné revize.
Pravidelné čištění a údržba.
Odstínění fotovoltaických panelů
Monitoring výroby.
Nadstandardní protipožární opatření
Rapid Shutdown odpojovač.

Revize FVE

Proč je důležitá pravidelná revize

Kontrola se nezaměřuje pouze na elektrické parametry, ale také na správné uchycení a zatížení panelů, stejně jako na bezpečné odstupy od hromosvodu a hořlavých materiálů. Výsledky kontroly jsou shrnuty v revizní zprávě (může být výchozí, souhrnná, pravidelná nebo mimořádná, podle potřeby). Aby byla revize provedena správně, je nezbytné mít k dispozici kvalitní projektovou dokumentaci.

Zajištění bezpečného
provozu systému
Kontrola funkčnosti
a efektivity
Prodloužení životnosti
jednotlivých komponent
Dodržení záručních
podmínek a technických norem
Zvýšení návratnosti
investice
Prevence havárií a ochrana
životního prostředí

Na kolik přijde pravidelná údržba a proč se vyplatí?

Zanedbávání pravidelných kontrol vás může vyjít pěkně draho, protože bez servisu se s největší pravděpodobností zkrátí životnost solární elektrárny. Představte si, že máte 8 solárních panelů o výkonu 3,4 kWp (kilowatt peak) a vaše roční výroba přesahuje 4 MWh. Za 30 let ušetříte na elektřině přes 600.000 Kč. Když ale o fotovoltaiku nebudete pečovat, může se její životnost zkrátit, nebo nebude elektřinu vyrábět a uchovávat optimálně. V takovém případě můžete přijít o desítky tisíc korun, které byste jinak ušetřili.

01

PŘÍPRAVA

Před zahájením práce je nutné zajistit dostupnost technické dokumentace, včetně plánů a schémat zapojení.

02

ELEKTRICKÉ
MĚŘENÍ

Kontrola napětí a proudu se zaměřuje na měření jednotlivých panelů stringů, přičemž výsledky se porovnávají s očekávanými hodnotami dle technické dokumentace.

03

FUNKČNÍ
TESTY

Kontrola funkčnosti střídače zahrnuje ověření správného startu a bezproblémového provozu, stejně jako kontrolu správného zobrazování informací a hlášení.

04

ZKOUŠENÍ

Kontrola spojitosti vodičů zahrnuje ověření ochranných vodičů, hlavního a doplňujícího ochranného uzemnění. Dále se testuje izolační odpor elektrické instalace a izolační odpor.

další sLUŽBY